Najlepszy sposób na spędzenie sobotniego poranka? Analiza Parkrun Polska

Wyobraź sobie, że jest sobota, czyli cotygodniowy Światowy Dzień Zwiększonej Grawitacji Wokół Łóżka. Zegarek pokazuje Ci godzinę z jeszcze 8 na przodzie. Co robisz? Odpowiedź moja oraz wielu osób może Cię zdziwić – ubieram się i jadę do parku pobiegać! Ta odpowiedź, jak zauważyłem wśród najbliższego grona, wzbudza szereg emocji, od posiadania przeze mnie nadludzkiej siły przez mi by się nie chciało do potrzebujesz pomocy? Staje się ona domyślna dla coraz większej grupy osób. Dlatego dzisiaj chciałbym przedstawić owoc moich dwóch pasji – analizy danych oraz biegania, czyli analiza Parkrun Polska.

Szczegółowy opis oraz kod dla projektu znajduje się tutaj: Analiza Parkrun Polska.

Czym jest Parkrun?

Parkrun to inicjatywa, która za rok będzie obchodzić swoje dwudziestolecie. Powstała ona w 2004 w Londynie za sprawą Paula Sinton-Hewitta. Idea parkrunu jest prosta – w każdą sobotę o 9.00 odbywa siędarmowy bieg na dystansie 5 km z pomiarem czasu w pobliskim parku, lesie lub innej malowniczej okolicy. Aby wziąć udział, jednorazowo zarejestrować się na stronie lokalnego Parkrunu, wydrukować kod uczestnika i wziąć go na bieg. Kod ten umożliwia przypisanie pomiaru czasu do nas. Z takim kodem można brać udział w każdym Parkrunie na świecie.

Wydarzenia z cyklu Parkrun odbywają się w ponad 20 krajach na całym świecie. Biegi pod tym szyldem rozsiane są od Wielkiej Brytanii i Europy przez Suazi, Malezje, Australię, aż do Falklandów. Najwięcej z nich, bowiem ponad 1100, jest w kolebce Parkrunu, czyli Wielkiej Brytanii. Stanowi to mniej więcej połowę wszystkich eventów na świecie.

Parkrun w Polsce

Pierwszy Parkrun w graniach Polski odbył się 15 października 2011 w Gdyni. <Dygresja Miałem tam okazję tam być prawie 10 lat później, bo na początku października 2021 i pobiec wietrznym nadmorskim bulwarem. </Dygresja>. Od tej pory parkrun jest w każdym województwie, oprócz Świętokrzyskiego. Kielce, widzimy się w 2023! Na koniec roku lokalizacji w całym kraju było 85, z czego najwięcej w woj. mazowieckim, wielkopolskim oraz pomorskim.
Liczba parkrunów w województwach.

W obrębie jednego miasta może być więcej niż jeden parkrun. Znalazłem 5 miast, w których występuje właśnie taka sytuacja. Liderem tego zestawienia jest Warszawa z 5 lokalizacjami.

MiastoLiczba
Warszawa5
Poznań3
Gdańsk2
Kraków2
Łódź2

Rozkwit lokalizacji

Byłem ciekaw, jak przebiegał rozwój lokalizacji Parkrun w Polsce. Okazuje, że do końca 2014 było 14 lokalizacji, a na koniec następnego roku dwa razy więcej. Aż do 2020, co roku dołączało średnich 10 nowych lokalizacji. Warto zaznaczyć, że z racji stanu epidemiologicznego, w 2020 roku odbyło się bardzo mało biegów.

Gdzie jest najwięcej biegaczy? 

Rok 2022 pozwolił na powrót do normalności, także dla Parkrun. Teraz pora się przekonać, o jakiej skali mówimy, jeśli chodzi o uczestników. Wybrałem 10 największych lokalizacji pod względem mediany liczby uczestników w ciągu całego poprzedniego roku. Niekwestionowanym liderem zestawienia jest Tczew, gdzie mediana uczestników na bieg wynosi 277. Odbył się też jeden bieg, gdzie było ponad 1000 osób – to więcej niż na niejeden „komercyjny” bieg. Podium uzupełniają Kraków oraz Toruń z wartościami mediany 151 oraz 126 uczestników. Stawkę zamyka Gorzów Wielkopolski z medianą 76 uczestników.

A co z najmniejszymi lokalizacjami? Powiem tylko, że widziałem w statystykach biegi, w których uczestniczyła tylko jedna osoba!

Które lokalizacje najwięcej zyskały lub straciły w 2022 roku? 

Oczywiście chodzi mi wzrost lub utratę uczestników względem roku poprzedniego. Na poniższym wykresie znajduje się 30 lokalizacji, z czego 15 z największym procentowym przyrostem, oraz 15 z największym ubytkiem. Lokalizacją z największym przyrostem jest Kościerzyna, dla której mediana wzrosła z 21 do 39 uczestników, czyli o 86%. Na uwagę również zasługuje Grudziądz, gdzie mediana wzrosła z 70 do 113 uczestników oraz wcześniej wspomniany Tczew (z 211 do 277). Największy ubytek uczestników zanotował parkrun w Skórcu, aż o 30%, jednak mówimy tutaj różnicy median równej 4. Największy spadek w wartościach absolutnych zanotował Poznań (-17%), bo w 2022 jest mniej o 24 uczestników. Może to być spowodowane tym, że od połowy 2021, w Poznaniu zainaugurowano drugą lokalizację, która przejęła część uczestników.

Szybcy i W…ysportowani

Gdybym raz w życiu chciał wystartować w parkrunie i zająć pierwsze miejsce to ile musiałoby mi to zająć? Nie licząc reanimacji po wbiegnięciu na metę. Zebrałem dane ze zwycięzcami wszystkich edycji w całym kraju i pogrupowałem względem roku oraz płci. Okazuje się, wbrew wcześniejszym przewidywaniom, że z roku na rok, średni czas, który daje zwycięstwo się zwiększa. I tak oto w 2014 roku, średni czas zwycięzcy to około 18 minut dla mężczyzn, a 22 minuty dla kobiet, a 2022 roku to już ponad 19 minut 30 sekund oraz 25 minut, odpowiednio dla mężczyzn i kobiet. Myślę, że spowodowane to jest coraz większą liczbą lokalizacji Parkrun w kraju, a że obok orlików nie budowaliśmy bieżni to w nie każdej gminie wynik będzie na poziomie krajowym.

Jeśli ktoś z was podczas biegu osiąga prędkości podobne do małego fiata i lubi rywalizacje, mam w związku z tym świetną wiadomość. To jest lista 15 miast, w których zwycięzcy osiągali najlepsze rezultaty w 2022 roku. Złoty medal otrzymuje Kraków, gdzie mediana najlepszego wyniku dla mężczyzn wynosi poniżej 17 minut, a potrafią tam biegać zdecydowanie szybciej.

Oraz taka sama lista 15 lokalizacji z wynikami dla najlepszych kobiet.

Na koniec powiem, że za zwycięstwo, oprócz satysfakcji, nic nie ma. To znaczy może jest, ale po moich wynikach to raczej nigdy się nie dowiem.

Biegać każdy może

Imprezy z cyklu Parkrun to nie tylko trening biegowy dla profesjonalistów lub zaawansowanych amatorów. To przede wszystkim okazja dla lokalnej społeczności, by zadbać o swoje zdrowie, ale również na spotkanie ze starymi znajomymi, lub poznanie nowych. Czasami bieg jest wyłącznie okolicznością, a nie celem.

Zebrałem dane historyczne dla wszystkich biegów z Gdyni, Gdańska, Krakowa, Poznania oraz Łodzi. Łącznie około 2000 biegów. W Parkrunie może wziąć udział i jak widać, każdy bierze udział, niezależnie od wieku. Dla mnie ten wykres jest pocieszający oraz motywujący, ponieważ gołym okiem widać, że wiek to tylko liczba. Oczywiście, mediana wyniku wzrasta dla każdej kolejnej grupy wiekowej. Lecz regularne treningi sprawią, że w wieku przedemerytalnym wciąż będę mógł się dobrze trzymać.

Jak się rozkładają wyniki dla tych lokalizacji? Czy któraś z lokalizacji ma swój wyjątkowy wzór? Patrząc na podsumowanie ponad 2000 biegów, wyniki rozkładają się bardzo podobnie, choć w Krakowie jest więcej najszybszych wyników niż w Łodzi, za to w Krakowie prawy ogon dystrybucji wydaje mi być nieco wyższy, niż w innych miastach, czyli jest tam więcej wyników ponad 35 minut.

Podsumowanie

Ta analiza to tylko ułamek tego, co można zrobić z tymi danymi. Ja dowiedziałem się wielu interesujących faktów o inicjatywie, w której sam biorę regularny udział. Mam nadzieję, że w przyszłości coraz więcej osób będzie brało w tym udział, a w każdym mieście będzie tyle osób, co w Tczewie!